Gelişmiş Arama

0 arasında 1,500,000

Daha Fazla Arama Detayı
bulunanar 0 sonuçlar
Arama sonuçlarınız

Birden Fazla Emlak Ofisi İle Çalışmak Avantajlı mı ?

Gönderen bayraktar üzerinde 23 Mayıs 2018
| 0

 

Gayrimenkul satışı veya kiralamaları için günümüzde pek çok insan profesyonel hizmet almak amacı ile emlak ofisleri ile çalışmayı tercih etmektedir. Emlak ofislerinin artık çok daha yüksek kalitede hizmet vermesi ve pazarlama yöntemlerini gelişmesi ile artık çok daha sürede sonuç alınması sağlamakta ve bu durum emlak ofislerine yönlenmeyi arttırmaktadır.

Fakat bazı gayrimenkul sahipleri evini satarken veya kiralarken mülkünü bir kaç emlak ofisine vererek daha kısa sürede sonuç almayı  istemektedir. Peki, bir kaç emlakçıya verilen mülkünüz acaba hangi durumlarla karşı karşıya kalıyor. Bakalım avantajlı mı yoksa dezavantajlı mı ?.

Diyelim 100.000 Bin TL karşılığında bir mülkünüzü ( A) firmasına verdiniz. (A) Firması mülkünüzü pazarlamaya başlar. Bu pazarlama sırasında zaman harcar, reklam için para harcamaya başlar. Telefon görüşmeleri, randevular derken, siz süresinin uzadığını düşündünüz ve ikinci (B) firmasına verdiniz.

İkinci Firma, ( B) firması rakibinin önüne geçmek için 95.000 TL’den pazarlamaya başlar. (A) Firması da bunun üzerine 90.000 TL’den pazarlamaya başlamayacaktır ki bu durum çok normal olabiliyor. Sadece bu kadarına bile bakarsak mülkünüz çoktan %10 inmiş oldu. Mülkünüze talip olacak müşteri artık 100.000 TL’den değil, 90.000 TL’den pazarlık isteyecektir. Dolayısı ile ucuza satmak zorunda kalabilir veya satışı iptal edebilirsiniz ki sonuçta bu durum ciddi zaman kaybınıza neden olacaktır. Halbuki işiniz hızlı olsun diye emlak şirketi ile çalışmak istemiştiniz.

Bir başka durum ise, ikinci ofise (B) Firmasına verdiğiniz tarihten itibaren, mülkünüze gelen alıcı sayısı azaldığını fark etmeniz. Bunun birkaç sebebi var;

Emlak Ofisleri Açısından

Artık;

(A) Firması para kaybetmemek için reklamları kısması, telefon görüşmelerini azaltması, mesai zamanı diğer portföylerine ayırması. Sonuçta bunca zaman ve para harcamak boşa gidebilir çünkü (B) Firması satabilir.

(C) Firması da sıra kendisine ne zaman gelecek diye bekleme başlar. Çünkü Mülk sahibi, ikinci emlak ofisine yetki verdi ise üçüncüsüne de yetki verebilir. Bu durumda daha önce (A) firması üzerinden mülkünüze alıcı arayan (C) Firması da bekleyişe geçmesidir.

 

Alıcı Profili Açısından

Artık;

Hem (A) Firmasında, hem de (B) firmasında olan mülkünüze daha fazla pazarlık yapacaktır. Çünkü sizin maddi sıkıntıya düştüğünüzü veya çok aceleniz olduğuna inanır.

Bazı alıcılar ise bir kaç emlak ofisinin pazarladığı mülkünüzün uzun süredir satışı gerçekleşmemesi üzerine fiyatının yüksek olduğuna veya mülkünüz de bir problemin olduğuna inanır.

 

Peki bu durum da ne yapmalı ;

Seçim ve Takip etmelisiniz ….evet yanlış duymadınız ”Seçim ve Takip” Peki ama nasıl

Önce nasıl seçmeliyiz ona bakalım

  • Öncelikle bir emlak ofisi seçmelisiniz. Bu seçimin en bilinen ve kısa yolu referanstır. Bir yakınınızdan çalıştığı emlak ofisini öğrenin.
  • Emlak ofislerini internet üzerinden takip edin. Web sayfalarına bakın. Ne kadar danışman ile ne kadar portföy sahibi olduğa bakın. Örnek olarak 100 adet satışta ilanı olan bir ofisin, iki emlak danışmanı ile mülkünüzü nasıl sağlıklı pazarlayabilir düşünün. Emlak Danışman sayısı önemlidir çünkü ofis içinde her biri ayrı ofis gibi çalışır.
  • Emlak ofisinin bölgeye hakimiyetine bakın. Bölgede hangi projelerde alım satım yapıyorlar. Ne kadar işlem yapıyorlar.
  • Emlak ofisini ziyarete gidin. Ofis içinde sıcak bir ortam var mı. Gelen müşteriye nasıl davranıyorlar. Mülkünüzü sunun ve ne kadar bilgililer, konuya ne kadar hakimler inceleyin.
  • Emlak Danışmanı olmak için sektörün gerektirdiği emlak pazarlama sertifikasına sahipler mi kontrol edin.

Sonra nasıl takip etmeliyiz.

  • Emlak ofisi ve danışmanı; satışını aldığı mülkünüzü nasıl pazarladığı hakkında bilgi vermeyecektir ama size haftalık olarak, kaç kişiye sunum yaptıklarını anlatması gerekir. Bakalım yapacak mı Takip edin.
  • Aynı bölgedeki diğer mülklerin satış fiyatlarının yükseltiğini veya düştüğünü, oranları ile birlikte size sunması gerekir. Takip edin.
  • Mülkünüze gelen alıcı veya kiracı profiline bakın, gelen alıcı veya kiracı profilleri sizi tatmin ediyor mu, etmiyor ise alıcı veya kiracı adıyı ile el sıkışmaya bilir, satış veya kiralama süresi uzayabilir. Emlak ofisinden gelen profili Takip edin.
  • Emlak ofisi alıcın veya kiracı adayını yanından size gelen her teklifi sunmaya bilir. Ancak daha sonrasında gelen her teklifi size söylemeli, siz de böylece piyasa şartlarını bilmiş olursunuz. Mülkünüze gelen her teklifi daha sonra size sunacak mı Takip edin.

 

Eğer kendi işini seven hakkı ile yapan bir emlak ofisi bulduysanız, bunları düşünmenize gerek kalmaz. Arkanıza yaslanın ve kendi iş dünyanıza odaklanın, gözünüz arkanızda kalmasın. BİZ BURADAYIZ.

 

 

Cevap Yaz

İlanları Karşılaştır